Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. L. Różyckiego po raz kolejny będzie gościć wybitnych muzyków – profesorów najlepszych europejskich uczelni muzycznych.
Trzykrotnie, w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Europa u bram”, w siedzibie PSM przy ul. Wieczorka 6 organizowane będą warsztaty dla uczniów szkół muzycznych II stopnia z terenu województwa śląskiego. 5 i 6 kwietnia młodzi muzycy zyskają możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod kierunkiem wybitnego flecisty, prof. Andrása Adorjána z Wyższej Szkoły Muzyki w Monachium. 11 i 12 kwietnia warsztaty pianistyczne poprowadzi prof. Fabio Bidini z Wyższej Szkoły Muzyki im. Hannsa Eislera w Berlinie, warsztaty obojowe – prof. Hansjörg Schellenberger z Wyższej Szkoły Muzyki w Manchesterze oraz Wyższej Szkoły Muzyki Królowej Zofii w Madrycie, natomiast warsztaty skrzypcowe – as. Sabrina-Vivian Höpcker (muzyk Nordwestdeutsche Philharmonie). Kolejne zajęcia: klarnetowe (pod kierunkiem as. Giammarca Casaniego z rzymskiej Orchestra Sinfonica) oraz wiolonczelowe (pod kierunkiem as. Ángela Garcíi Jermanna z Królewskiego Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Madrycie) odbywać się będą pod koniec miesiąca – 25 i 26 kwietnia.
W realizację artystycznego projektu, którego liderem jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, gliwicka Państwowa Szkoła Muzyczna zaangażowała się niemal rok temu. Proces rekrutacji uczestników, polegający na weryfikacji ich umiejętności przez profesorów europejskich uczelni muzycznych, pozytywnie przeszło aż ośmiu uczniów PSM reprezentujących wydział wokalny i instrumentalny. Ponadto blisko 80 uczniów szkoły II stopnia weźmie udział w projekcie w sposób bierny, poprzez obserwowanie lekcji mistrzowskich i uczestniczenie w wykładach.
– Dzięki włączeniu się PSM w prace organizacyjne i uzyskaniu statusu szkoły bazowej, mieliśmy już okazję zorganizowania warsztatów z wybitnymi wokalistami i wykładowcami Wyższej Szkoły Muzyki w Monachium: as. Magdaleną Hinterdobler oraz światowej sławy barytonem prof. Andreasem Schmidtem. Ciesząca się dużym zainteresowaniem otwarta formuła lekcji mistrzowskich sprawiła, że kontakt ze sztuką przybrał wymiar niespotykany do tej pory w Gliwicach – uważa Bogusław Pietrzak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego.