Dziękujemy, Trynku i Sikorniku!

Dziękujemy, Trynku i Sikorniku!

Dziękujemy, Trynku i Sikorniku!

Opublikowane: 18.03.2021

Około 50 osób spotkało się online na Zoomie, by porozmawiać o działaniach, które mogą poprawić jakość życia w gliwickich dzielnicach w perspektywie nadchodzących lat i dekad. Dziękujemy Państwu za aktywność! Wszystkie pomysły, opinie i sugestie zostaną przekazane grupom roboczym, które przy wsparciu doświadczonych ekspertów w danej dziedzinie przygotują na ich podstawie propozycje zapisów odnośnie wizji Gliwic za 20 lat.

Mocno wybrzmiały m.in.: potrzeba szerokiego angażowania mieszkańców, a zarazem docenienia fachowej wiedzy i głosu aktywnych osób przez przedstawicieli miasta oraz współdecydowanie o lokalizacji nowych inwestycji, postulat stworzenia nowej kultury relacji urzędnik–mieszkaniec i zmiany urzędniczego podejścia (wyjście zza biurka), większe uprzywilejowanie pieszych i rowerzystów względem ruchu samochodowego, opracowanie miejskich standardów dostępności pod kątem potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i seniorów,  rozwijanie sieci dróg rowerowych w poszczególnych dzielnicach, uporządkowanie kwestii parkowania hulajnóg elektrycznych, potrzeba szybkiego i wygodnego transportu miejskiego (w tym optymalizacja rozkładów jazdy autobusów i stworzenie nowych przystanków) oraz usprawnienia dojazdu do zakładów pracy, szkół i przedszkoli, walka ze smogiem i przyspieszenie wymiany tzw. kopciuchów w starszych cześciach dzielnic, potrzeba ochrony istniejących oaz zieleni w mieście i zakładania nowych parków dostępnych w odległości 15 min pieszo oraz licznych łąk kwietnych (niekoszonych w upalne dni) i zielonych dachów, rozbudowa sieci żłobków wraz z placami zabaw dla najmłodszych, inicjowanie w dzielnicach centrów aktywności mieszkańców, w których siedzibach możliwe byłoby rozwijanie idei partycypacji społecznej, lepsze informowanie o mozliwościach odbioru śmieci wielkogabarytowych.

Rozmowom z mieszkańcami przysłuchiwali się: ekspert wiodący prac nad strategią Gliwice 2040, dr Marcin Baron, przedstawiciele kierownictwa miasta, w tym nadzorujący prace nad nową strategią I zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok oraz wiceprezydentki Aleksandra Wysocka i Ewa Weber, a także radni miejscy i dzielnicowi, i reprezentanci miejskich jednostek.

Przypominamy, że wszelkie dodatkowe uwagi i sugestie można zgłaszać do zespołu zadaniowego działającego w Biurze Rozwoju Miasta UM w Gliwicach (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl). Zapraszamy jednocześnie na kolejne spotkanie z cyklu Zoom na dzielnice, poświęcone tym razem sprawom bliskim mieszkańcom Kopernika, Obrońców Pokoju i Żernik.