fot. Freepik
PielęgnujeMY drzewa – mądrze!
Opublikowane: 22.03.2023 / Sekcja: Życie i stylPo pierwsze: nie szkodzić – to najważniejsza zasada przycinania zieleni. Czasem drzewa rosnące w prywatnych ogródkach mają obumarłe lub nadłamane gałęzie i ze względów bezpieczeństwa chcemy je przyciąć. O czym trzeba pamiętać?
– Drzewa wymagają systematycznego przycinania. Odpowiednia pielęgnacja zapewnia prawidłowy rozrost korzeni, zapobiega rozrastaniu się gałęzi w niewłaściwym kierunku, pozwala zachować odpowiednią wysokość drzewa, wreszcie podnosi odporność i wytrzymałość, na przykład na rozłamanie, i przyśpiesza wzrost młodych pędów, co powoduje zagęszczanie korony. Jednak przycinki należy wykonywać w odpowiedni sposób, by nie zaszkodzić roślinie – tłumaczy Agnieszka Setnik, naczelniczka Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gliwicach.
Przycinając drzewa, trzeba pamiętać, żeby nie wyciąć za dużo gałęzi. Dlaczego? W ten sposób można osłabić drzewo. W skrajnych przypadkach może ono nawet obumrzeć. Dlatego do przycięcia należy wybierać w miarę cienkie gałęzie i nie wycinać więcej niż 15% korony. A co, jeśli nadłamane gałęzie wiszą nad naszym ogrodem, ale samo drzewo wyrasta z działki sąsiada? Po pierwsze: porozmawiać z sąsiadem i wyznaczyć mu termin na usunięcie gałęzi. A jeżeli tego nie zrobi? Wówczas można te przeszkadzające gałęzie obciąć.
– Termin przycinania drzew uzależniony jest od jego wieku i gatunku. Ale to nie wszystko – ważne też, by przed przystąpieniem do zabiegów w obrębie korony drzewa wykluczyć obecność ptasich gniazd. Zwłaszcza w przypadku drzew z gęstą koroną, zauważenie gniazda może być trudne, dlatego w trakcie okresu lęgowego, od 1 marca do 15 października, należy zachować szczególną uwagę – mówi Agnieszka Setnik.
Ważne! Usunięcie powyżej 30% korony drzewa (tzw. ogławianie drzew) szkodzi drzewu. Należy pamiętać, że za zniszczenie, uszkodzenie lub usunięcie drzew i krzewów bez zezwolenia ustawa o ochronie przyrody nakłada administracyjną karę pieniężną. Należy także pamiętać, że wycięcie drzewa zawsze wymaga zgłoszenia. Szczegóły dotyczące usuwania drzew znajdują się na stronie bip.gliwice.eu -> Karty informacyjne -> filtr: Wydział Środowiska.