Zwycięska gra o Górny Śląsk dla uczennic z SP 39
Opublikowane: 23.06.2022 / Sekcja: OświataUczennice Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 im. Obrońców Pokoju w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gliwicach, zdobyły I miejsce w wojewódzkim konkursie historycznym „Gra o Górny Śląsk”. Zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej konkurs historyczny, adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zadaniem uczestników było stworzenie prototypu gry planszowej, nawiązującej i inspirowanej historią powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku. Wiktoria Walczak, Magdalena Borawska i Beata Zielińska przygotowały grę planszową dotyczącą powstań śląskich i plebiscytu. Wszystko pod okiem nauczyciela historii – pana Grzegorza Kamińskiego.
Do konkursu uczennice intensywnie przygotowywały się również w weekendy. Wraz ze swoim nauczycielem jeździły na sobotnie wycieczki do Muzeum w Gliwicach i Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Odwiedziły także mogiły powstańcze i pojedyncze groby powstańców w Kamieniu Śląskim, Gliwicach, powiecie gliwickim oraz Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
Przygotowywana przez dwa miesiące gra planszowa zawiera informacje związane z okresem plebiscytu i powstań ze szczególnym uwzględnieniem terenu Gliwice i powiatu gliwickiego: mogiły i groby powstańców śląskich, np. Ligota Zabrska, Szobiszowice, Wójtowa Wieś, pomniki i miejsca pamięci, np. Pomnik Żołnierzy Francuskich w Gliwicach, Pomnik Powstańców Śląskich w Sośnicowicach, tablice pamiątkowe w Gliwicach i Toszku, walki powstańców z Niemcami o Łabędy, Bojków, Sośnicowice, Toszek, Pyskowice, Gajowice w gminie Wielowieś. Pytania do gry odnoszą się również do wiedzy na temat postaci historycznych takich jak: Wojciech Korfanty, Alojzy Szulc, Józefa Bramowska, Robert Oszek i Stanisław Mastelarz – dowódca 4. Pułku Powstańców Śląskich z Gliwic i powiatu gliwickiego.
W grze pojawiają się wykonane przez dzieci rysunki postaci historycznych, samochód pancerny KORFANTY, Góra św. Anny oraz inne elementy związane z Gliwicami, między innymi sztandar powstańczy 4. Pułku Powstańców Śląskich im. S. Batorego powiatu gliwicko-toszeckiego, który można oglądać w Muzeum w Gliwicach, czy sztandar powstańczy z Gliwic z 1919 roku, znajdujący się w Muzeum w Tarnowskich Górach.
Okazuje się, że wbrew wielu opiniom, historia nie musi być nudna. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, a nauka staje się ciekawą przygodą.