Nikodem Ciomcia z Gliwic w finale prestiżowego Explory
Opublikowane: 16.05.2022 / Sekcja: OświataNikodem Ciomcia z Gliwic zwycięzcą regionalnego etapu Konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowany uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga weźmie udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców dziewięciu zwycięskich projektów znalazł się podopieczny Beaty Zimnickiej i Ewy Trybalskiej – Nikodem Ciomcia.
–Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Gliwicach.
Projekty uczestników Explory to prawdziwe innowacje. Nikodem w swoim projekcie „Altenratywne ładowanie- energia z życia” stworzył ekologiczny sposób ładowania urządzeń. Jego kluczowym elementem jest pobieranie ciepła z organizmu – dobry przykładem mogłaby być bluza lub kamizelka, która dzięki sensorom i wykorzystaniu zjawiska Seebecka przy różnicy temperatur pomiędzy ludzkim ciałem i otoczeniem jest w stanie wyprodukować odpowiednio dużo mocy aby naładować baterię telefonu komórkowego.
Projekty spotkały się z entuzjazmem jurorów- specjalistów m.in. z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
– Explory i województwo warmińsko-mazurskie mają wiele wspólnego. Cenimy innowacyjność i kreatywność oraz stawiamy na młodzież. To wielka radość móc gościć u siebie niezwykłe talenty, które już wkrótce zmienią oblicze nauki w Polsce. Zadaniem samorządów jest stwarzać przestrzeń i coraz więcej okazji do inspirowania i wspierania rozwoju młodych. Z dumą realizujemy tę misję. – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, gospodarz wydarzenia.
Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne.
O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączy Nikodem.
/Informacja prasowa Fundacja Zaawansowanych Technologii/