Międzynarodowa przygoda uczniów „Dziewiątki”
Opublikowane: 03.12.2021 / Sekcja: OświataW tym roku szkolnym uczniowie klas językowych Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach, biorą udział w programie Unii Europejskiej eTwinning, polegającym na współpracy pomiędzy szkołami z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
ETwinning to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli, współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. W ramach tego programu uczniowie dziewiątki realizują aż sześć projektów:
- „Let’s celebrate international days” projekt polegający na wspólnym organizowaniu różnych wydarzeń edukacyjnych z okazji świąt i dni międzynarodowych, np. Międzynarodowego Dnia Nauczyciela, Dnia Walki z Ubóstwem, Dnia Tolerancji czy Filozofii.
- „Let’s have a school party with languages” to wspólne świętowanie w różnych krajach nauki języków i komunikacji oraz ich znaczenia w edukacji ustawicznej.
- „My international cousine” - uczniowie uczestniczący w tym projekcie poznają tradycyjną kuchnię, nawyki żywieniowe, metody gotowania, przepisy innych regionów i krajów.
- „Voices of Europe- opening new perspectives with podcasts” - uczniowie opracowują bazę podcastów na różne tematy (czas wolny, muzyka, sport, gry komputerowe, święta, szkoła, problemy szkolne).
- „Our school, school life and healthy ways of living”- młodzież nagrywa filmy o swojej szkole, robi prezentacje na temat zasad szkolnych, które pomogą uczniom dobrze zachowywać się w szkole i respektować innych ludzi, aby stworzyć pozytywną i bezpieczną przestrzeń do nauki.
- „Penpals” - projekt ma na celu poprawę umiejętności pisania i czytania w języku angielskim poprzez prowadzenie korespondencji z rówieśnikami z innych krajów, co pomoże zwiększyć motywację uczniów do nauki i posługiwania się językiem angielskim.
Nauczyciele i uczniowie, współpracujący w projektach, cyklicznie spotykają się online, poznają się i wymieniają doświadczenia, wspólnie realizują zadania projektowe. Sercem współpracy międzynarodowej jest promocja wielokulturowości, unieszkodliwianie stereotypów i zmiana nastawienia młodych ludzi do „inności”, tak aby stali się otwartymi na świat obywatelami. Dodatkowo, udział w projektach pomaga przygotować uczniów nie tylko do zajęć szkolnych, lecz także do dorosłego życia.
Umiejętności techniczne – takie jak obsługa nowoczesnych programów i urządzeń – znajomość języków obcych oraz zdolność do komunikacji, kreatywnego myślenia i tworzenia pozwolą im nie tylko lepiej funkcjonować w społeczeństwie, lecz także sprawniej budować karierę zawodową w przyszłości.