Matematyka jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która byłaby jej obca
Opublikowane: 22.12.2021 / Sekcja: OświataW grudniu br. IV Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach a było gospodarzem konkursu matematycznego, zorganizowanego w ramach Dni Gliwickich Młodych Naukowców. Wydarzenie to jest pierwszym z czterech turniejów dla szkół podstawowych. W pozostałych, uczniowie zmierzą się z zagadnieniami z geografii i biologii, chemii i fizyki oraz przygotują pracę badawczą. Dni Gliwickich Młodych Naukowców, to cykliczna impreza, która od kilku już lat organizowana jest we współpracy z Politechniką Śląską dla uczniów gliwickich szkół, a finansowana jest z budżetu samorządu miasta Gliwice.
Matematyczne zmagania składały się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczki i uczestnicy rozwiązywali test składający się z dziesięciu zadań. Drugim etapem były rozrywki matematyczne. Sudoku, krzyżówka, rebusy, zagadkowe równości oraz zagadki z zapałkami - nad tym łamały sobie głowy osoby, które uczestniczyły w zawodach.
W konkursowych zmaganiach wzięło udział piętnaście trzyosobowych drużyn z gliwickich szkół podstawowych, a wszystkie z nich pracowały z dużym zaangażowaniem. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9, drugie miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 6, a trzecie - ze Szkoły Podstawowej nr 39.
Konkurs przygotowały nauczycielki matematyki, które pragną podziękować uczennicom i uczniom z klas 3B4 oraz 2A IV Liceum Ogólnokształcącego, za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu konkursu.
"Matematyka jest uniwersalna: nie ma rzeczy, która by była jej obca". Ta mądrość sformułowana przez wybitnego polskiego matematyka Hugona Steinhausa, niech przyświeca nam wszystkim nie tylko podczas konkursów matematycznych.
VIII edycja projektu Dni Gliwickich Młodych Naukowców organizowanego przez: Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 6, Szkołę Podstawową nr 13, IV Liceum Ogólnokształcące i V Liceum Ogólnokształcące. Nadrzędnym celem wspólnego przedsięwzięcia jest propagowanie nauk ścisłych. Projekt zakłada działania adresowane zarówno do przedszkolaków, jak i najstarszych uczniów szkół podstawowych, tj. klas VII i VIII. Przygotowane konkursy oraz zadania mają zachęcić młodych ludzi do prezentowania postawy badacza poszukującego niekonwencjonalnych sposobów rozwiązywania zadań i problemów, kształcić umiejętność kreatywnej, twórczej pracy oraz rozwijać kompetencje kluczowe. Do współorganizacji Dni Gliwickich Młodych Naukowców po raz kolejny zaproszono Politechnikę Śląską. Jej udział w tym przedsięwzięciu niewątpliwie podkreśla istniejącą współpracę uczelni z gliwickim środowiskiem oświatowym oraz sprzyja osiągnięciu celów projektu.
Projekt odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.