Dyrektorzy gliwickich szkół nie próżnują
Opublikowane: 14.07.2022 / Sekcja: OświataWakacje dla wielu szkół, to czas intensywnej pracy. Choć zgoła innej niż tej, która kojarzy się z okresem od września do czerwca. Remonty, modernizacje i prace inwestycje - to pierwsze co przychodzi na myśl. Jednak jest jeszcze jeden obszar, który dotyczy głównie nauczycieli i kadry zarządzającą. Wakacje to równiez okres szkoleń, egzaminów i podnoszenia kwalifikacji. Nie inaczej jest wśród gliwickich pedagogów.
Dyrektor ZS-P 16 Joanna Sokołowska - Czarnecka oraz dyrektor ZSO 8 Katarzyna Dąbrowska wraz ze swoimi zastępcami - Grzegorzem Adamczykiem - ZS-P 16 i Olgą Wawrzyniak - ZSO 8, w ramach programów Erasmus+ oraz PO WER, zdobywali wiedzę i umiejętności na międzynarodowym szkoleniu kadry zarządzającej w Portugalii.
Szkolenie „Leadership and in service teacher's training: NA European innovative approach" odbyło się w terminie 4-09.07.2022 w miejscowości Sesimbra. W ramach szkolenia nasi dyrektorzy poznali system edukacji w portugalskich szkołach.
- Co się okazało? Jest podobny do naszego. Z małym wyjątkiem. Kilka portugalskich szkół, z inicjatywy jednego z dyrektorów, przystąpiło do "eksperymentu pedagogicznego" - opowiadał po powrocie Katarzyna Dąbrowska. - W ramach niego dyrektor ma pełną swobodę działania. "Prawo oświatowe" nie jest dla niego gorsetem - nie ma obowiązku stosowania ramowych planów nauczania, czy sprawdzania realizacji podstawy programowej na danym etapie edukacyjnym. Dyrektor swobodnie może łączyć uczniów w grupy międzywydziałowe czy wiekowe - nie ma tradycyjnych klas. Czasami 10-latek pracuje z 11-latkiem a nawet 12-latkiem. Nie ma też ... przedmiotów! Treści nauczania, dostosowane są przez dyrektora i nauczycieli indywidualnie, dla każdej grupy realizującej projekt. Uczniowie nabywają umiejętności i wiadomości zawarte w podstawie programowej, realizując 2-3 projektów w trakcie roku szkolnego. Pojedyncze zajęcia projektowe trwają 100 minut. Standardowy plan lekcji ucznia to 13 godzin pracy w grupie, 10 godzin pracy podczas realizacji projektu, 2 godziny tutoringu, 2 godziny zajęć społecznych oraz 3 godziny wychowania fizycznego. Co w tym systemie jest wyjątkowego? Uczniowie nie tyle są nauczani przez nauczycieli w sposób podawczy, co uczą się SAMI! rozwiązując dany problem. Efekty pracy przedstawiane są na forum szkoły.
Jaka jest zatem rola nauczyciela w takiej szkole? - Nauczyciel nie uczy, a ... jest do dyspozycji ucznia, który się uczy! Jego zadaniem nie jest „wykładanie treści”, a podpowiadanie, jak się uczyć, na co zwrócić uwagę. To uczniowie sami, mając konkretne zadanie, dowodzą np. twierdzenia Pitagorasa nie poznawszy go wcześniej!
Co Wy na takie rozwiązanie?
Nam się podoba!