Strumieniem w raka
Opublikowane: 03.07.2017 / Sekcja: NaukaGliwicka onkologia pokazała dziś pierwszy w Polsce i trzeci w Europie superprecyzyjny akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE Radiosurgery System. Obsłuży pierwszych pacjentów w połowie czerwca.
Nowe urządzenie, testowane jeszcze technicznie w Zakładzie Planowania Radioterapii i Brachyterapii Centrum Onkologii w Gliwicach, jest szybkie, arcydokładne, a co najważniejsze – bezinwazyjne i przydatne w leczeniu schorzeń onkologicznych i nieonkologicznych w dowolnej lokalizacji w ciele pacjenta. Naświetla chore miejsca w najkrótszym czasie spośród wszystkich dostępnych na rynku urządzeń i z najwyższą precyzją dostępną przy aktualnym stanie rozwoju technologii medycznych. Oszczędza w ten sposób zdrowe tkanki.
– To radioterapia skoncentrowana w bardzo małym obszarze. Moce dawek i dawki są bardzo wysokie – podkreśla prof. Krzysztof Ślosarek, kierownik Zakładu Planowania Radioterapii i Brachyterapii (na zdj. poniżej). Błyskawiczne, kilkuminutowe napromienianie daje pacjentowi maksymalny komfort.
Jak podaje producent sprzętu, firma Varian Medical Systems, dzięki szybkości i dokładności leczenia akcelerator EDGE umożliwia terapię większej liczby chorych. Lekarze uzyskują możliwość precyzyjnego dopasowania dawki promieniowania do potrzeb pacjenta w nowotworach płuc, mózgu, kręgosłupa i wszędzie tam, gdzie wskazana jest radioterapia. Potwierdza to prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach. – Dzięki nowemu sprzętowi będziemy mogli skrócić pacjentom czas zabiegów, będzie też szansa na to, by leczyć większą ilość osób – mówi prof. Składowski. – Mamy szerokie spektrum wskazań do tego typu leczenia, od bardzo wcześnie wykrytych zmian pierwotnych, czyli niezaawansowanych nowotworów, do przerzutów nowotworowych, które mogą być leczone, nawet jeśli występują w formie mnogiej – zauważa.
– Ten aparat jest jeszcze lepszy i nowocześniejszy od pozostałych urządzeń, kórymi Instytut Onkologii w Gliwicach od dawna dysponuje. To znowu krok w dobrą stronę i podtrzymanie trendu świadczącego o tym, że gliwicka onkologia świetnie się rozwija – podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Według prognoz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w ciągu najbliższych 10 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory wzrośnie o ok. 25%, a nowotwory staną się pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. To wyzwanie dla radioterapii – obecnie drugiej po leczeniu chirurgicznym, najskuteczniejszej metody leczenia stosowanej w onkologii. Jak wskazują statystyki europejskie, pozwala ona skutecznie wyleczyć ok. 22% ogółu chorych. Wykorzystanie coraz nowocześniejszych narzędzi diagnostycznych może znacząco podnieść liczbę wyleczeń.
Fot. Z. Daniec