Przybyli, popłynęli, ZWYCIĘŻYLI!
Opublikowane: 03.07.2017 / Sekcja: NaukaŚwietna wiadomość z Holandii! Męska reprezentacja Koła Naukowego Concrete działającego przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej powtórzyła ubiegłoroczny wyczyn na regatach kajaków z betonu. Panowie, gratulacje za 1. miejsce za kreatywność i to drugi raz z rzędu!
Muszą być lekkie, szczelne, wytrzymałe i mieć cienkie ścianki z... betonu. Na takich kajakach ścigali się w weekend w Holandii studenci-konstruktorzy z europejskich uczelni technicznych.
BetonKanoRace to europejskie regaty cieszące się od lat niesłabnącą popularnością wśród studentów. Zawody nawiązują w prostej linii do amerykańskich Concrete Canoe Races, czyli uczelnianych wyścigów łodzi zbudowanych z betonu. Ich uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą fizyczną, wyobraźnią, a przy okazji poczuciem humoru.
BetonKanoRace co roku organizowane są w innym miejscu w Europie i przez inny uniwersytet. Najsilniejsze reprezentacje wystawiają w nich Holendrzy, Niemcy i Polacy. Tegoroczne zawody (12-14 maja) przygotowała uczelnia w Enschede we wschodniej Holandii. Dwuosobowe zespoły (męskie, żeńskie i mieszane) rywalizowały na dystansach 100, 200 i 400 metrów.
Drużyna Koła Naukowego Concrete działającego przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach powtórzyła ubiegłoroczny wyczyn. - Udało się! 1. miejsce za kreatywność po raz drugi z rzędu! Dziękujemy dr inż. Aleksandrze Kostrzanowskiej-Siedlarz oraz mgr. inż. Grzegorzowi Cyganowi za pomoc, a firmom Albud, Mapei i Górażdże Group za wsparcie - cieszyli się wczoraj na Facebooku studenci z Gliwic, wracający obecnie do Polski. Przypomnijmy, że w zeszłorocznych zmaganiach w holenderskim Arnhem zdobyli pierwsze miejsce i puchar za najbardziej kreatywny projekt. Skonstruowany przez nich kajak o wdzięcznym przydomku Hornet (pol. „szerszeń”) ostatecznie zdecydowanie bardziej przypominał… rekina. Był też jedyną konstrukcją zbudowaną w technologii płyt, gdzie liczyła się przede wszystkim jakość wykonania.