Poznaj tajemnice fraktali
Opublikowane: 01.04.2016 / Sekcja: NaukaTajemnice fraktali będzie można zgłębić w sobotę, 2 kwietnia. Politechnika Śląska zaprasza na Dzień Sierpińskiego.
Pierwsza, edukacyjna część obchodów, odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym PŚ (ul. Konarskiego 18B). W programie m.in. wykład o Dywanie Sierpińskiego i samym profesorze Wacławie Sierpińskim, wręczenie dyplomów uczestnikom projektu, wystawa i warsztaty "Fraktale i origami", wystawa "Fraktalowy zawrót głowy", pokazy "Fraktale z życia wzięte" oraz fraktalne eksperymenty chemiczne.
Kulminację Dnia stanowić będzie ułożenie szóstej iteracji Dywanu Sierpińskiego w ramach polskiej edycji Sierpinski Carpet Project (Hala "Nowa" Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej, Gliwice, ul. Kaszubska 28). Szczegółowy program dostępny jest na stronie http://fraktal.polsl.pl.
Dywan Sierpińskiego to fraktal geometryczny, opisany w 1916 roku przez słynnego polskiego matematyka – Wacława Sierpińskiego. Istotę budowania kolejnych interacji fraktala przedstawia poniższa animacja.
Sierpinski Carpet Project to międzynarodowy projekt, mający na celu promocję matematyki i geometrii fraktalnej, zapoczątkowany w 2014 roku przez José Luis Rodríguez Blancas, profesora matematyki w Uniwersytecie Almerii (Hiszpania) i Davida Crespo Casteleiro, nauczyciela matematyki w szkole średniej. Obecnie projekt zrzesza ponad 40 tysięcy dzieci z ponad 40 krajów na całym świecie. Pełna lista uczestników Sierpinski Carpet Project jest dostępna tutaj. Polska edycja jest koordynowana przez Andrzeja Katunina, wykładowcę na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, wraz z zespołem.
Finał projektu - ułożenie siódmej iteracji - odbędzie się w Uniwersytecie Almerii 13 maja 2016 roku. Gliwickie wydarzenia objął patronatem prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.