Eksperci grupy wyszehradzkiej w Gliwicach. Innowacje przede wszystkim!
Opublikowane: 18.09.2018 / Sekcja: Nauka25 i 26 września Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach będzie gościć kilkuset uczestników I Kongresu Klastrów Wyszehradzkich. O specyfice lokalnych polityk klastrowych i sferze innowacji w klastrach przemysłowych dyskutować będą reprezentanci sfery biznesu, administracji publicznej i środowisk akademickich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Kraje grupy wyszehradzkiej (V4) należą do najszybciej rozwijających się gospodarek Unii Europejskiej. Dzieje się tak głównie dzięki tradycjom przemysłowym regionu oraz niskim kosztom siły roboczej w porównaniu do "starych" krajów UE. Najnowsza rewolucja przemysłowa, zwana rewolucją 4.0, stwarza jednak poważne wyzwania dla krajów konkurujących z Zachodem niższymi kosztami pracy. Automatyzacja, najnowsze technologie czy robotyzacja zmiejszają bowiem przewagę budowaną na konkurencyjnych kosztach robocizny. Naprzeciw tym problemom wychodzą przedsiębiorstwa regionu V4 należące do organizacji klastrowych. Reprezentują najczęściej najwyższy poziom innowacji i zaawansowania technologicznego w stosunku do średniej przemysłowej krajów grupy wyszehradzkiej.
Ich przedstawiciele opowiedzą w Gliwicach, jaki jest wpływ rewolucji 4.0 na transformację biznesu i zmianę sposobu funkcjonowania klastrów. Będzie to de facto drugie spotkanie organizacji klastrowych grupy wyszehradzkiej organizowane przez Związek Pracodawców Klastry Polskie w ramach projektu współfinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Uczestnicy kongresu w Gliwicach wymienią się doświadczeniami i zastanowią nad metodami rozwiązywania problemów związanych z działalnością klastrów w regionie. Przypomną, że znaczna część tych organizacji prowadzi swoją działalność w sektorach innowacyjnych i wysoko technologicznych, takich jak sektor lotniczo-zbrojeniowo-kosmiczny, ICT, biotechnologia czy elektromobilność. Mają one ogromną przestrzeń do nawiązywania współpracy i powiązań biznesowych oraz budowania sieci osób zaangażowanych w działalność klastrów w krajach V4.
Szczegółowy program i listę prelegentów I Kongresu Klastrów Wyszehradzkich można znaleźć TUTAJ. Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Krajowy Punkt Kontaktowy, Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskie, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Miasta Gliwice.