To tytuł kolejnego wykładu Wszechnicy PAU. 24 kwietnia w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) wygłosi go prof. Andrzej Paszewski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Początek spotkania – godz. 16.00. Wstęp jest wolny.
Prof. dr hab. Andrzej Paszewski to ceniony biolog, humanista i myśliciel, który poza genetyką interesuje się zagadnieniami z zakresu filozofii przyrody, relacji wiara-nauka, bioetyki i biologicznego uwarunkowania kultury. Ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizując się w biochemii. Następnie podjął pracę w Zakładzie Genetyki Ogólnej PAN, a później w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.
Przez 10 lat prowadził badania nad mechanizmami rekombinacji genetycznej, a następnie zajął się badaniem genetycznej regulacji metabolizmu siarkowego, w obu przypadkach pracując głównie na grzybach jako prostych organizmach modelowych. W latach 1967 –1989 badania prowadził na uniwersytecie Harvarda, na uniwersytecie stanowym w Medison (USA) oraz na uniwersytecie w Gifu (Japonia).
Był także prezesem Polskiego Towarzystwa Genetycznego i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Obecnie jest członkiem Komitetu Bioetyki PAN oraz Polskiego Komitetu UNESCO. Opublikował ok. 100 prac w międzynarodowych czasopismach specjalistycznych, a także kilkadziesiąt artykułów w „Znaku”, „Więziach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.