Aktualności | Nauka hybrydowa dla uczniów gliwickich szkół ponadpodstawowych

Nauka hybrydowa dla uczniów gliwickich szkół ponadpodstawowych

Nauka hybrydowa dla uczniów gliwickich szkół ponadpodstawowych od 19 pazdziernika 2020

Nauka hybrydowa dla uczniów gliwickich szkół ponadpodstawowych

Opublikowane: 17.10.2020 / Sekcja: Nauka  Oświata 

Od poniedziałku, 19 października br. wszyscy uczniowie gliwickich szkół ponadpodstawowych, przejdą na system mieszany (hybrydowy), w trybie ok. 50 proc./50 proc. Zgodnie z zapisem opublikowanego Rozporządzenia, co najmniej połowa uczniów z danej szkoły bedzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. To dyrektor szkoły - na mocy Rozporządzenia MEN - będzie władny określić i wdrożyć odpowiednie procedury wprowadzające. On też poinformuje całą społeczność szkolną, o przyjętym systemie kształcenia hybrydowego w danej szkole.

Nauczanie stacjonarne pozostaje w Młodzieżowm Ośrodku Socjoterapii, Szkole Specjalnej w ZSSp. W szkołach tych młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie, a także prowadzone są  zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor zorganizuje nauczanie stacjonarne lub quasi-zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

W przypadku szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, zajęcia praktyczne w strefie żółtej (a w takiej póki co jest nasze miasto), będą prowadzone co do zasady stacjonarnie, w tym u pracodawców. Jeżeli z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji części zajęć zdalnie, wówczas szkoła lub placówka będzie mogła te zajęcia prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Praktyki zawodowe będą odbywać się stacjonarnie – o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.
Ograniczeniem nie będą także objęci młodociani pracownicy będący uczniami branżowej szkoły I stopnia, w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne, o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.
Ograniczeniem nie będzie póki co objęty internat, w którym przebywają uczniowie (w tym z zagranicy).
Nauczyciele zweryfikują realizowane programy nauczania tak, aby dostosować je do wybranej metody kształcenia na odległość.
Nauczanie mieszane (hybrydowe) będzie obowiązywało do czasu, w którym Gliwice będa pozostawać w strefie żółtej.

Gliwickie przedszkola i szkoły podstawowe będą funkcjonowały tak jak dotychczas, chyba że w danej szkole czy przedszkolu, decyzją sanepidu, forma nauki zostanie czasowo zmieniona. ​​​​​Informacja taka zostanie przekazana do rodziców albo bezpośrednio przez Sanepid, albo przez dyrektora upoważnionego do tego decyzją dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Dokumenty do pobrania