Aktualności | Kurs na dobry zawód

Kurs na dobry zawód

Fot. materiały organizatora

Kurs na dobry zawód

Opublikowane: 28.03.2023 / Sekcja: Miasto 

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach wspiera osoby chcące poszerzyć swoje kwalifikacje, oferując szeroki wachlarz szkoleń, które umożliwiają wykonywanie wymarzonej pracy. Kursy mają charakter indywidualny i są dostosowane do jednostkowych potrzeb zawodowych. Tylko w ubiegłym roku skorzystały z nich 324 osoby.

W marcu zakończył się kurs florystyczny z elementami obsługi kasy fiskalnej dla 18 uchodźczyń wojennych z Ukrainy. Podczas 195-godzinnego szkolenia panie zgłębiły tajniki zawodu. Była to kontynuacja działań mających wesprzeć Ukrainki w znalezieniu zatrudnienia w Polsce – w ubiegłym roku panie uczyły się języka polskiego. Dzięki takim działaniom  część uczestniczek już podjęła pracę, pozostałe czekają na spotkania z potencjalnymi pracodawcami. Środki na organizację szkolenia pozyskano z Funduszu Pracy.

Dla nas było to prawdziwym, dobrym startem zawodowym oraz ważnym momentem integracyjnym (…). Mamy nadzieję swoją pracą zawodową odwdzięczyć się Miastu Gliwice za ciepłe przyjęcie, wsparcie i opiekę, które dostaliśmy – napisały do dyrekcji PUP uczestniczki szkolenia.

W wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy Miasto Gliwice  dokłada wszelkich starań, by ułatwić im odnalezienie się w nowej sytuacji i rzeczywistości. Ale kurs florystyczny dla uchodźczyń to nie jedyna propozycja pomocy dla osób poszukujących zatrudnienia, zarejestrowanych w gliwickim PUP.

Na wiele sposobów wspieramy osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Jedną z możliwości jest udział w kursach indywidualnych. Są one dedykowane osobom, które zgłaszają nam taką potrzebę. Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy należy być osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy i złożyć wniosek na szkolenie indywidualne z uzasadnieniem celowości wnioskowanego szkolenia. W tym celu wymagane jest dołączenie do wniosku uprawdopodobnienia zatrudnienia lub oświadczenia o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej do 3 miesięcy od daty ukończenia szkolenia lub uzyskania uprawnień. Urząd finansuje także szkolenia z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej dla osób, które złożyły w PUP Gliwice wniosek o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i otrzymały pozytywna opinię – mówi Joanna Burdka z PUP w Gliwicach. 

Więcej informacji dotyczących możliwości uzyskania pomocy przy podnoszeniu kwalifikacji zawodowych można znaleźć na stronie internetowej PUP.  (mf)

Link do filmu o kursie florystycznym: TUTAJ
 

 

 

 

panie przy stole z kwiatami panie podczas kursu