… Aspekty sowieckiej obecności w Europie Środkowowschodniej w 1945 roku – to tytuł międzynarodowej konferencji historycznej, która odbędzie się w naszym mieście 11 i 12 czerwca.
Upadek powstałego w Niemczech reżimu nazistowskiego był dla cywilizowanego świata, w tym dla samych Niemców, wybawieniem. Ale dla Europy Środkowowschodniej, zajętej przez Armię Czerwoną, znaczenie tej daty jest dwuznaczne. Ambiwalentna ocena roku 1945 znajduje odzwierciedlenie także w dziejach Górnego Śląska. Wkroczenie Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego na jego tereny oznaczało koniec totalitarnej III Rzeszy i niemieckiej państwowości na tych terenach, ale również przyniosło falę zbrodni i zniszczeń, które doprowadziły do drastycznej dewastacji ekonomicznej i wywróciły strukturę społeczną całego regionu. O ciemnych stronach roku 1945 dyskutować będą uczestnicy konferencji – historycy z Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski. – Gliwicka konferencja będzie pierwszą od wielu lat próbą podjęcia dyskusji z udziałem badaczy pochodzących z krajów, w których rok 1945 oraz okres, który po nim nastąpił, do dziś wywołuje gorące polemiki i skrajne oceny. Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do ostudzenia emocji i do wzajemnego zrozumienia – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach, które wespół z Instytutem Pamięci Narodowej Oddziałem w Katowicach i Śląskiem Centrum Wolności i Solidarności organizuje to wydarzenie.
Uwaga: konferencja ma charakter zamknięty, organizatorzy nie przewidują w niej udziału publiczności. Wszystkie zaprezentowane podczas konferencji referaty i wystąpienia zostaną opublikowane w tomie materiałów pokonferencyjnych. Więcej informacji można także znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.