Do przedszkola… trochę po nowemu
Opublikowane: 23.01.2015 / Sekcja: Miasto Nauka Rozrywka Życie i stylJakie zasady będą obowiązywać w tym roku podczas naboru do przedszkoli? Po raz pierwszy wyznaczone będą kryteria lokalne. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą miejscy radni, ale liczyć się będzie zdanie rodziców.
Od roku szkolnego 2015/2016 wejdą w życie nowe zasady przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. To efekt zmian wprowadzonych ustawowo, a rzecz dotyczy sytuacji, gdy dzieci jest więcej niż miejsc w danej placówce. Zgodnie z nowymi przepisami będą wtedy przyjmowane dzieci z naszego miasta na podstawie dwóch grup kryteriów. Jedne są nadal wspólne dla całego kraju, ale drugie zostaną wybrane po raz pierwszy specjalnie dla Gliwic.
Jeśli kandydatów do danej placówki publicznej będzie za dużo, to w pierwszym etapie rekrutacji uwzględnione zostaną kryteria ustawowe. Na ich podstawie pierwszeństwo będą miały maluchy znajdujące się w trudniejszej sytuacji niż inne – pochodzące z rodzin wielodzietnych, wychowywane przez samotnego rodzica lub w rodzinach zastępczych, dzieci niepełnosprawne, posiadające niepełnosprawne rodzeństwo, niepełnosprawnego rodzica lub rodziców.
Z kolei kryteria lokalne będą potrzebne, jeśli nie będzie kandydatów, których dotyczą kryteria ustawowe, jeśli na poprzednim etapie rekrutacji kandydaci uzyskają równorzędne wyniki lub jeśli placówka będzie nadal dysponować wolnymi miejscami. – W takich przypadkach kryteria określali dyrektorzy poszczególnych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych. Teraz zostaną one ujednolicone. Pracujemy nad projektem uchwały Rady Miasta, bo to właśnie radni będą na mocy nowych przepisów podejmować ostateczną decyzję – mówi Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.
W ramach przygotowań do stworzenia miejskich przepisów poproszono o opinię mieszkańców Gliwic. W tym celu przez 20 dni – na przełomie roku – zainteresowani mogli wypełnić ankietę internetową zamieszczoną na stronie www.gliwice.eu.
– Gliwiczanie wskazywali najważniejsze kryteria spośród dwunastu, które zaproponowaliśmy na podstawie dotychczasowych wniosków dyrektorów placówek – wyjaśnia Mariusz Kucharz.
Nadeszło 221 odpowiedzi. Co z nich wynika? Mieszkańcy biorący udział w ankiecie uznali, że szczególnie ważne jest zapewnienie miejsc dla dzieci, gdy rodzice lub opiekunowi są przez większość dnia zajęci (są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą). Ich zdaniem preferowane powinny być także sytuacje, kiedy dane przedszkole jest najbliżej miejsca zamieszkania dziecka lub miejsca pracy jednego z rodziców oraz gdy rodzeństwo dziecka kontynuuje edukację w danej placówce.
– Propozycje ocenią jeszcze organizacje pozarządowe. Przeanalizujemy wnioski i zaproponujemy radnym kryteria lokalne. Trzeba wybrać maksymalnie sześć, uszeregować ich ważność, określić dokumenty potwierdzające spełnianie określonego kryterium. W projekcie na pewno zostaną uwzględnione kryteria, które za najistotniejsze uznało najwięcej osób wypełniających ankiety – informuje naczelnik Wydziału Edukacji.
Przypominamy, że w nowym roku szkolnym do szkół pójdą wszystkie sześciolatki. Dzieci 5-letnie, które obejmie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego mają zapewnione miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych na mocy prawa. Od 1 września 2015 r. miasto ma również obowiązek zapewnienia miejsc chętnym dzieciom 4-letnim. W tym roku rekrutacja elektroniczna nadal obowiązuje. (al)