Otwarty przed rokiem Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w naszym mieście. Dawny dom przedpogrzebowy od stycznia 2016 roku zwiedziło 8,5 tys. osób, również z odległych państw.
Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską z cyklu „Książki Pamięci” (fot. R. Łuszczki / materiały Muzeum w Gliwicach) |
Zorganizowano w nim ponad 100 wydarzeń!
(fot. R. Łuszczki / materiały Muzeum w Gliwicach) |
Remont neogotyckiego budynku projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera pochłonął 6,5 mln zł z budżetu miasta, ale warto było – Marszałek Województwa Śląskiego nagrodził gliwicki zabytek za najlepszą rewitalizację obiektu użyteczności publicznej w regionie. Piąty oddział Muzeum w Gliwicach przyciąga zwiedzających – na początku wielu mieszkańców chciało obejrzeć końcowy efekt remontu budynku przy ul. Poniatowskiego. Tuż po otwarciu Dom Pamięci rozpoczął intensywną działalność kulturalno-edukacyjną, gromadząc na wykładach i spotkaniach dużą widownię, często z odległych miast.
(fot. R. Łuszczki / materiały Muzeum w Gliwicach) |
Od końca stycznia 2016 roku Dom Pamięci Żydów Górnośląskich odwiedziło blisko 8,5 tys. osób. W ciągu roku działalności zorganizowano w nim przeszło 100 wystaw, spotkań, wykładów i warsztatów. Wydano także przewodnik „O miłości, życiu i śmierci. Opowieści o Żydach gliwickich” autorstwa Marka Wojcika i Jacka Manieckiego. Obecnie przygotowywana jest wystawa upamiętniająca postać Oscara Troplowitza, urodzonego w Gliwicach farmaceuty i współwynalazcy m.in. kremu Nivea. Wernisaż zaplanowano na 26 lutego o godz. 17.00.
(mm)
W Domu Pamięci organizowane są spotkania nie tylko dla dorosłych. 5 lutego rusza kolejna edycja Bajtel klubu dla dzieci (fot. materiały Muzeum w Gliwicach) |