Fot. materiały organizatora
Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej. Jubileuszowa wystawa prof. Nitscha
Opublikowane: 25.01.2024 / Sekcja: KulturaOd 26 stycznia Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wystawę prac prof. Krzysztofa Nitscha. Ekspozycja „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” została przygotowana z okazji jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, 55-lecia praktyki zawodowej w GZUT, a także 75. rocznicy urodzin artysty.
Krzysztof Nitsch urodził się w 1948 roku. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w pracowni prof. Jerzego Bandury. Studia ukończył z wyróżnieniem. Od 1975 r. pracował na ASP w Krakowie – najpierw jako asystent prof. Bandury, potem prof. Mariana Koniecznego. Od 1983 r. aż do 2019 r. jako adiunkt prowadził samodzielną Pracownię Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej – Odlewnictwo w Brązie. W 1997 r. uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2006 r. stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Rzeźby. Od 1970 r. artysta jest związany z Odlewnią Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych – GZUT.
Jest rzeźbiarzem, medalierem i odlewnikiem z ogromnym dorobkiem artystycznym. Brał udział w ponad 300 wystawach, a za swoją działalność otrzymał liczne nagrody. Jego prace podziwiano m.in. w Japonii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Włoszech, Francji, USA, Słowacji. Małe formy rzeźbiarskie i medale profesora znajdują się w wielu zbiorach na terenie Polski i za granicą. Wśród jego znakomitych prac są także duże rzeźby pomnikowe, np. w Szwajcarii, Krakowie, Mikołowie i Zabrzu.
Dla Gliwic Krzysztof Nitsch zrealizował 50 obiektów artystycznych – od medali, poprzez medaliony, płaskorzeźby, tablice okolicznościowe, małe formy rzeźbiarskie, kompozycje rzeźbiarskie, po monumentalne pomniki. Artysta jest Honorowym Obywatelem Gliwic.
Wystawa „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” prezentująca prace prof. Krzysztofa Nitscha będzie dostępna w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 od 26 stycznia do 29 lutego. Będzie można ją zwiedzać w godzinach otwarcia placówki (wyjątkowo 26 stycznia od 8.00 do 15.00). Dodatkowo w lutym MBP zaplanowała cykl spotkań z profesorem. Więcej na biblioteka.gliwice.pl. (bb)