fot. M. Buksa / UM Gliwice
Miedzianka wyruszyła w drogę – z Gliwic!
Opublikowane: 29.08.2022 / Sekcja: KulturaTo było spotkanie z żywą literaturą. Spotkanie pisarza z czytelnikiem. Znany i ceniony przez odbiorców Festiwal Miedzianka po Drodze wyruszył w trasę, w minioną niedzielę rozbił festiwalowe miasteczko w Parku Chopina i… przyciągnął tłumy! Gliwice były pierwszym miastem na tegorocznej trasie Miedzianki.
Organizując warsztaty i spotkania autorskie zaprosiliśmy gliwiczan i gości (bo tego dnia do Gliwic przyjechali miłośnicy literatury z całego Śląska!) do rozmowy o literaturze niepraktycznej.
Jak mówi Filip Springer, reportażysta i fotoreportażysta, który w Gliwicach wygłosił wykład inauguracyjny: – To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi się zmierzyć samodzielnie. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne.
Dwa namioty, mnóstwo warsztatów, kino plenerowe, propozycje dla dzieci i niezliczone rozmowy. Wśród gości Miedzianki w Gliwicach byli Urszula Jabłońska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Tomáš Forró, Bartek Sabela, Łukasz Supergan, Marcin Mokry, Joanna Erbel. To co wyróżniło festiwal w Gliwicach od innych miejsc to namiot GZM, w którym nie zabrakło pytań o miasto, wspólnotę, wyzwania współczesności, istotę ekologii, rolę przyrody i rzeki w mieście. Efektem warsztatów „Księgi rzeczne” będzie atlas rzeki – artbook, czyli zbiór historii, wspomnień, mitów i wyobrażeń uczestników o Kłodnicy.
Zakończeniem dnia był poruszający koncert Michała Zygmunta, gitarzysty, twórcy muzyki i łowcy dźwięków Odry. Późnym wieczorem w Parku Chopina zabłysły światła przenośnych latarni, a Latarnicy i Latarniczki, czyli autorzy (m.in. związani z Gliwicami Zbigniew Rokita i Krzysztof Siwczyk) czytali swoje teksty zgromadzonej publiczności.
– Pokazaliśmy, że Gliwice są gotowe na organizację dużych, skomplikowanych logistycznie przedsięwzięć. Mamy świetne przestrzenie, które – tak jak Park Chopina – zmieniają się w profesjonalne miasteczka festiwalowe. Jako organizatorzy możemy liczyć także na wsparcie innych jednostek i instytucji (w tym przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych). W efekcie mieszkańcy Gliwic dostają możliwość udziału w bardzo wartościowym wydarzeniu – podsumowuje Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. (CKV)