Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach
Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży
Opublikowane: 27.11.2023 / Sekcja: Express codziennyKonsultacje ze specjalistami, relaksacja przy dźwiękach muzyki, największy w Polsce wspólny trening ponad 700 dzieci z gliwickich szkół w ramach akcji „Poruszajmy Polskę” oraz panele tematyczne dla najmłodszych, nastolatków, rodziców i nauczycieli – to tylko niektóre z punktów programu Gliwickich Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży, które przyciągnęły tłumy gości w każdym wieku. Nie było czasu na nudę!
Część główną wydarzenia organizowanego od wtorku do czwartku (21–23 listopada) przez PreZero Arenę Gliwice, Centrum Kultury Victoria oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, poprzedziły dwie imprezy towarzyszące.
W sobotę (18 listopada) w CH Forum Fundacja Możemy Więcej zorganizowała akcję „Bez stresu na Forum”. Na gości czekało mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty tańca intuicyjnego, joga śmiechu, relaks przy dźwiękach muzyki i aromaterapia. Z kolei w poniedziałek (20 listopada) w „Strefę Chillout” zamieniła się Palmiarnia Miejska, wewnątrz której powstały trzy strefy tematyczne: muzyki relaksacyjnej, której goście wysłuchali koncertów z udziałem harfy kryształowej, handpanu, gongów, mis oraz instrumentów świata; relaksu z ćwiczeniami oddechowymi czy praktyką jogi oraz konsultacji – miejsce spotkań z psychologiem/psychoterapeutą.
Natomiast we wtorek (21 listopada) w PreZero Arenie Gliwice rozpoczęła się część główna wydarzenia. Jej goście wysłuchali debaty nt. działań samorządu w trosce o dobrostan psychiczny mieszkańców, poprowadzonej przez zastępczynię prezydenta Gliwic Ewę Weber. Ponad 700 dzieci z gliwickich szkół uczestniczyło także w największym w Polsce treningu z Leszkiem Klimasem – motywatorem i twórcą „Efektu Klimasa”. Najmłodszych do ćwiczeń zagrzewał dziennikarz Filip Chajzer.
Każdego dnia imprezy (21–23 listopada) odbywały się również panele tematyczne, w ramach których nauczyciele rozmawiali nt. wypalenia zawodowego, cyberprzemocy czy pierwszej pomocy emocjonalnej, a rodzice poznali m.in. zagrożenia czyhające na dzieci w mediach społecznościowych i oznaki nastoletniej depresji. Najmłodsi uczestnicy skorzystali natomiast z wykładów, warsztatów i zajęć ruchowych. Ponadto przez cały czas trwania wydarzenia w holu C na gości czekał „Targ Pomocy”, pełen zajęć, warsztatów i konsultacji. (ml)