Zmieniaj swoją okolicę. Zostań radnym dzielnicowym
Opublikowane: 23.01.2025 / Sekcja: MiastoWarto mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. To mieszkańcy dzielnicy często najlepiej wiedzą, jakie są jej potrzeby i problemy. Dzięki zaangażowaniu można wiele zrobić dla lokalnej społeczności. Już wiosną wybierzemy nowych dzielnicowych radnych. Do 30 stycznia trwa nabór kandydatów. Jeśli chcesz działać społecznie i przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców, zgłoś się!
Wybory do rad dzielnic zaplanowano na 6 kwietnia, a objąć mają wszystkie 21 gliwickich dzielnic: Baildona, Bojków, Brzezinkę, Czechowice, Kopernika, Ligotę Zabrską, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropę, Politechnikę, Sikornik, Sośnicę, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtową Wieś, Zatorze, Żerniki.
Dlaczego warto być członkiem rady dzielnicy? Powodów jest wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. W skrócie rzecz ujmując, to dobry sposób, aby wpływać na to, jak wygląda nasza dzielnica i co się w niej dzieje. Rady dzielnic stanowią jeden z ważnych łączników pomiędzy mieszkańcami i władzami samorządowymi.
– Dobra współpraca zawsze procentuje, o czym przekonałam się już wiele razy. Dzięki współpracy uruchomione zostało połączenie kolejowe z Gliwic do Rybnika, mamy Metrorowery, którymi można poruszać się po całym województwie, a wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym wybudujemy nowy, bardzo nowoczesny szpital w Gliwicach. Współpraca procentuje również lokalnie, bo razem możemy robić więcej dobrego dla naszego miasta i gliwiczan. Od lat systematycznie spotykam się z dzielnicowymi radnymi i wspólnie udaje nam się podejmować ważne inicjatywy, odpowiadać na potrzeby mieszkańców, znajdować rozwiązania dla różnych problemów. To właśnie reprezentanci dzielnic często najlepiej wiedzą, co w najbliższym otoczeniu wymaga zmiany, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Chcę, abyśmy wspólnie kreowali miasto coraz bardziej przyjazne mieszkańcom. Zachęcam do kandydowania do rad dzielnic – mówi prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.
Dzielnicowi radni mogą kreować życie dzielnicy i wpływać na zmiany ważne dla lokalnej społeczności.
Radni dzielnicowi realizują wiele ważnych zadań. Są w kontakcie z mieszkańcami i mogą interweniować w ważnych dla nich sprawach dzielnicowych. Zajmują się także m.in. integrowaniem i aktywizacją lokalnej społeczności, np. poprzez inicjowanie i organizowanie spotkań, imprez kulturalnych, zawodów sportowych czy festynów. Mogą uczestniczyć w opiniowaniu planów i działań dotyczących danej dzielnicy – opiniują projekty uchwał Rady Miasta Gliwice i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przedstawiają swoje stanowisko w zakresie planów inwestycyjnych, zmian w sieci szkół czy komunikacji publicznej. Mają istotny głos w trakcie konsultacji społecznych. Działają społecznie, co oznacza, że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia. Miasto zapewnia natomiast pieniądze w budżecie na funkcjonowanie rad.
W każdej dzielnicy wybranych ma zostać 15 członków rady.
Warunkiem przeprowadzenia wyborów w danej dzielnicy jest zgłoszenie 15 lub więcej kandydatów do rady. Jeśli liczba zarejestrowanych kandydatów wyniesie 15, wybory nie będą przeprowadzone – zarejestrowanych kandydatów uznaje się wówczas za wybranych. Jeśli kandydatów będzie mniej niż 15, rada dzielnicy nie powstanie.
Kandydatami do rady dzielnicy mogą być pełnoletni mieszkańcy danej dzielnicy wpisani do rejestru wyborców, w którym z urzędu ujmowane są osoby zameldowane na pobyt stały. Do rejestru wyborców, jeśli mieszkamy w danej dzielnicy, a nie jesteśmy zameldowani, możemy również się wpisać.
Zgłoszenia kandydata do rady dzielnicy przyjmowane są na odpowiednim formularzu i muszą zawierać poparcie co najmniej 25 mieszkańców dzielnicy wpisanych do rejestru wyborców pod adresem w danej dzielnicy (kandydat nie może udzielić poparcia sobie). Szczegółowe informacje znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego bip.gliwice.eu (menu boczne: Rady Dzielnic / Wybory do Rad Dzielnic 2025).
Co w przypadku błędnych zgłoszeń? Najpóźniej w 35 dniu przed terminem wyborów Miejska Komisja Wyborcza na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego gliwice.eu i w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego ogłasza listę zgłoszonych kandydatów z uwagami dotyczącymi ewentualnego niespełnienia wymogów (Miejska Komisja Wyborcza nie informuje kandydatów indywidualnie). Kandydaci i osoby popierające mogą zgłaszać pisemne zastrzeżenia do uwag Miejskiej Komisji Wyborczej lub pisemne wnioski o dokonanie poprawek w zgłoszeniu w terminie 7 dni roboczych od dnia ogłoszenia.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze Rady Miasta, tel. 32/238-54-27, 32/238-54-29 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego. (al)