Myślisz: Gliwice, widzisz…
Opublikowane: 04.05.2021…Zieleń. Beton. Starówkę. Dworzec. Kamienice. Osiedla z wielkiej płyty. Parki. Wycięte drzewa. Dobrą miejską komunikację. „Dziury” w weekendowym rozkładzie połączeń… Ilu licealistów, tyle różnych punktów widzenia wyłoniło się podczas zamykającego kwiecień spotkania on-line, gromadzącego subiektywne odczucia i spostrzeżenia uczących się w Gliwicach nastolatków. Ich refleksje, opinie i sygnalizowane potrzeby to kolejny ważny aspekt dla ekspertów przygotowujących nową strategię miasta – Gliwice2040.
– Ogromnie się cieszę, że jesteście i że pomimo wielu wyzwań stawianych przez zdalną naukę zdecydowaliście się poświęcić swój czas i porozmawiać o przyszłości naszego miasta. To dla nas bardzo ważne, ponieważ perspektywa, którą planujemy – Gliwice za 20 lat – bardzo szybko stanie się Waszą teraźniejszością... – powiedział 30 kwietnia na otwarcie ponad 2-godzinnego spotkania na platformie komunikacyjnej Zoom prezydent Gliwic Adam Neumann. –Wszyscy chcemy, aby Gliwice nadal dynamicznie się rozwijały i stały się jeszcze lepszym miejscem do życia. Pytanie, jak Wy to widzicie? Jak wyobrażacie sobie zmiany? Wasze zdanie ma dla miasta ogromne znaczenie. Mam nadzieję, że to spotkanie, przebiegające wyłącznie w obecności moderatorów, będzie dla Was ciekawym doświadczeniem i dobrą okazją do swobodnej, niczym nieskrępowanej wymiany myśli – podkreślił Adam Neumann.
Czym jest miasto? Jak je definiować? Przez wspólne zamieszkanie, wspólnotę doświadczeń? Spotkania? Przyciąganie centrum? Część uczestników zgodnie stwierdziła, że choć Gliwice słusznie ciągną ku nowoczesności, warto jednak nie zapominać o historycznym dziedzictwie miasta i kultywowanej (głównie na obrzeżach) śląskiej obyczajowości.
Codzienność młodych gliwiczan i ich dojeżdżających do gliwickich szkół ponadpodstawowych rówieśników wyznaczają (poza nauką) spotkania i sport. Miejska przestrzeń wywołuje różne reakcje: zachwyt zielenią gliwickich parków i irytację śmieciami lub pseudo-graffiti; zadowolenie z miejsc do jazdy rowerem i rozczarowanie niespójną siecią ścieżek rowerowych; uznanie dla obfitości i różnorodności komercyjnych miejsc spotkań versus ogromne oczekiwanie na stworzenie przez miasto przestrzeni dla nastolatków innej niż pasaż wielkiego centrum handlowego. Dojeżdżający do szkół uczniowie zwracali uwagę na poranne korki i przepełnione do granic autobusy wybranych linii w godzinach porannego szczytu.
Pomysły dla Gliwic? Wiele z nich pokrywa się ze spostrzeżeniami zgłaszanymi przez dorosłych mieszkańców poszczególnych dzielnic miasta podczas marcowych spotkań on-line. Na pierwszy plan wybijają się w szczególności: rozwój spójnej sieci ścieżek rowerowych, eko-technologii w transporcie i usługach oraz poszerzanie przestrzeni miejskiej zieleni; nacisk na czystość i uchwalenie uchwały krajobrazowej; stworzenie miejsc spotkań dla młodzieży; uruchomienie kierunków kształcenia odpowiadających potrzebom rynku i nastolatków, a także programu mieszkań na start dla osób, których nie stać na zakup nowego lokum czy pozyskanie kredytu w banku.
Zgłoszone przez licealistów (i na gorąco spisywane przez Grzegorza Pronobisa, eksperta grupy przestrzennej w ramach prac nad strategią Gliwice2040) pomysły, spostrzeżenia, odczucia i opinie trafią teraz do dalszych analiz w ramach tzw. grup roboczych, które przy wsparciu doświadczonych specjalistów będą krok po kroku przygotowywać propozycje zapisów do nowej strategii miasta. Przypominamy jednocześnie, że trwa nabór mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w pracach grup roboczych – zgłoszenia przyjmowane będą do 12 maja!
Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).