Co po marcowych Zoomach?

Co po marcowych Zoomach?

Co po marcowych Zoomach?

Opublikowane: 08.04.2021

Siedem ponaddwugodzinnych sesji na platformie Zoom, ponad trzystu uczestników, gorące dyskusje o stanie 21 gliwickich dzielnic i inspirujące pomysły na przyszłość naszego miasta, nad którymi pochylą się eksperci zaangażowani w prace nad nową strategią Gliwice 2040. Dziękujemy Państwu za aktywność!

Jesteśmy wciąż na starcie, lecz już na tym etapie wyraźnie zarysowały się zagadnienia najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańca, powtarzające się w zasadzie na każdym marcowym spotkaniu online. To m.in. nadanie absolutnego priorytetu kwestiom ekologii, zwłaszcza walce z niską emisją i ochronie miejskiej zieleni; wzmocnienie dialogu z mieszkańcami i tworzenie nowych przestrzeni dla kultury i rozwoju społecznej aktywności w poszczególnych dzielnicach; wypracowanie tzw. standardów dostępności; poprawa bezpieczeństwa ruchu rowerowego w mieście i rozwijanie pełnej i wygodnej sieci infrastruktury rowerowej, spójnej ze standardami rozwijanymi przez metropolię GZM; większe skupienie się przy realizacji projektów infrastrukturalnych na potrzebach gliwiczan w różnym wieku; dalszy rozwój komfortowej, szybkiej i łączącej wszystkie dzielnice Gliwic komunikacji miejskiej.

Usłyszeliśmy wiele cennych uwag na temat funkcjonowania Gliwic. Wszystkie bierzemy sobie do serca. Choć gromadzimy je z myślą o przyszłości naszego miasta, to skupimy się też na tym, aby bieżące kwestie zgłaszane przez gliwiczan trafiły do realizacji – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic nadzorujący prace nad nową strategią.

A zatem: zgłoszone przez uczestników spotkań (i na gorąco spisywane przez moderatorów grup dyskusyjnych) pomysły, spostrzeżenia, odczucia i opinie uzupełnią posiadaną przez miasto diagnozę potencjalnych kierunków rozwoju, wykorzystującą 5 koncepcji miasta przyszłości – kompaktowego, elastycznie reagującego na zmiany, ekologicznego, kreatywnego, wykorzystującego inteligentne rozwiązania w duchu smart city. Dokładniej rzecz ujmując, Państwa refleksje i oczekiwania trafią do dalszych analiz w ramach tzw. grup roboczych, które przy wsparciu doświadczonych specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej) – będą krok po kroku przygotowywać propozycje zapisów do nowej strategii Gliwice 2040. Uwaga! W każdej z czterech grup znajdą się miejsca dedykowane mieszkańcom. O szczegółach naboru będziemy informować za pośrednictwem strony gliwice2040.gliwice.eu.

Wkład Państwa i grup roboczych pozwoli wyłonić tematy kolejnej serii spotkań – miejskich warsztatów tematycznych. Być może uda się je zorganizować także w formie bezpośredniej, nie tylko online.

Mamy również w planach ankiety, konkursy, debaty i kawiarenki, spacery badawcze w terenie, gry miejskie i hackathony. Z racji pandemii zorganizujemy je w formie dostosowanej do obowiązujących obostrzeń, choć – nie ukrywamy – marzą nam się w klasycznej formule, możliwej być może w drugiej połowie roku – mówi Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, nadzorująca pracę zespołu zadaniowego Gliwice 2040.

Zachęcamy do śledzenia na bieżąco strony gliwice2040.gliwice.eu i do kontaktu z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).